15.04.2013

Biraz da sinema - Submarine


Submarine martıların bile sıkıntıdan intihar ettiği Büyük Britanya'nın rüzgarlı bir deniz kasabasında yaşayan 15 yaşındaki entellektüel ergen Oliver'ın anne ve babasının evlilik sorunları ile Jordana isimli kız arkadaşı arasında yaşanan duygusal karmaşaları anlatan çok sıcak bir film.

The IT Crowd dizisindeki komik Moss karakteri ile tanınan Richard Ayoade'nin ilk yönetmenlik denemesi olan Submarine, Galli yazar Joe Dunthorne imzalı aynı adı taşıyan romandan uyarlanmış. Göz kamaştıran kurgusuyla dikkat çeken film üç bölüm halinde bir prolog ve epilog şeklinde gayet yenilikçi olmuş. Oliver rolüne adeta can veren Craig Roberts'ın önderliğinde, diğer karakterlerin oldukça parlak performansı, ironik diyaloglar, filme çok güzel bir hava katan pastel renkler, sarsıcı görsel kareler ve büyüleyici geçiş sahneleri ile film baştan sona yormadan su gibi akıp gidiyor.


Filmin etkileyici müziklerini Arctic Monkeys grubundan tanıdığımız Alex Turner'ın yaptığı film tıpkı bir kasedin A" ve B yüzü" gibi ikiye ayrılmış. Kasedin A yüzü yaşanan ilişkinin heyecanlı kısmını anlatırken, B yüzü ise depresif ve karanlık yününe vurgu yapıyor. Ergen olmanın dayanılmaz zorluğu üzerine çok güzel film olan Submarine kesinlikle izlenilmeyi hakeden ve çekinmeden başkalarına tavsiye edilebilecek rüya gibi bir film.

Yaşamasını bilene aşkın "E" hali her zaman güzeldir be kardeşim. Turgut Uyar'ın dediği gibi "Haydi durma, göğe bakalım".


Alex Turner - Stuck On The Puzzle

Alex Turner - Piledriver Waltz

1 yorum:

a.b.m.o. selim dedi ki...

oha inanılmazmış çok teşekkürler!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...