13.03.2017

Uzelli Psychedelic Anadolu


Bugün çok değişik bir plağı tanıtmak istiyorum. "Düşündük, taşındık grubumuzun ismini Zor Beyler olarak koymaya karar verdik. Bağlamada Cudi, davulda Ayzer, solo gitarda Serdar, basta Panço, orgda Ceyhun ve bendeniz Ümit. Geldik sizlerin karşısına" diyerek açılışı yapan plak, Uzelli firması tarafından 70’lerin 80’lerin henüz keşfedilmemiş seslerini sunmak amacıyla hazırlanmış. 

Firmanın resmi sitesinde Uzelli hakkında şöyle bir açıklama bulunuyor. "Muammer ve Yavuz Uzelli tarafından 1974’te Frankfurt’ta kurulan Uzelli şirketi, yıllardan bu yana dinleyicilere en güncel müziği sunmak için çalışmaktadır. Ticarete başladıktan kısa bir sure sonra kaset yapım şirketine dönüşen Uzelli binlerce kaset kaydına imza atmıştır. Uzelli, Avrupanın bir çok ülkesinde ve özellikle de Almanya’da yaşayan Türk işçilerine odaklanarak günlük hayatlarının fon müziklerini kendilerine ulaştırmış ve en önemli yapım şirketlerinden biri haline gelmiştir. Uzelli, kitle müzik pazarında yer almadan ve genel olarak küçük semt dükkanlarından ya da gazete ilanları aracılığıyla satış yaparak müziği ihtiyacı olan her kesimden insana ulaşmayı başarmıştır. Uzelli dinleyici trendlerini ve beklentilerini takip etmekle beraber Türkiye’deki halk ve popüler müziği de kısmen yönlendirmiş ve yeni trendlere yol açmıştır.

Uzelli, piyasadaki beklentiyi karşılamak adına, açılışından kısa bir süre sonra 1977 yılında Türkiye’nin ilk entegre kaset fabrikasını kurarak, Türkiye’nin en büyük ‘popüler müzik’ kaseti üreticisi haline geldi. Meslektaşlarından farklı olarak ‘plak şirketi’ yerine ‘Uzelli Kaset’ olarak anıldı. 80’ler ve 90’larda, Uzelli Sony Music (o zamanlarki adıyla CBS/Columbia) şirketinin Türkiye temsilcisi oldu. 1994’te Uzelli müzik ve kitap mağaza zincirlerini açarak perakende satış yaklaşımını modernize etti ve endüstride bu alanda da öncü oldu. 2006’dan itibaren teknolojik gelişimin dijital ve mobil alana yönelmesi ile Uzelli Kaset, ailenin ikinci jenerasyon temsilcisi Metin Uzelli tarafından yönetilmekte olan ‘global dağıtımcı’ olarak müzik serüvenine devam etmektedir.

Kayıtları zengin ve geniş bir katalogdan oluşmaktadır. Uzelli kendi müzik prodüksiyonları ve kayıtlarının yanı sıra başka müzik şirketlerinin kayıtlarını lisanslamış ya da kataloglarının haklarını satın almıştır. Şirketin müzik seçkisi dinleyicisinin halk, arabesk, taverna ve Türk sanat müziği’ne olan yüksek ilgisine göre oluşmuştur. Uzelli Müzik, müşterisinin beklentilerini karşılayarak, ender görülen bir çeşitlilikle dini kayıtlardan hikaye ve masallara, 1970’lerden 80’lere uzanan muazzam bir Türkçe kataloğu arşivi oluşturdu. Uzelli’nin büyük kataloğu 1300’ü aşkın albüm ve 500’den fazla sanatçı büyük yıldızların yanı sıra keşfedilmemiş yetenekler de barındırmaktadır."

Son olarak sizleri Zor Beyler grubunun o fantastik ötesi klibi ile başbaşa bırakıyorum. 


0 yorum:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...