25.04.2016

5 PAZARTESİ ŞARKISI


1979 yapımı bir Şerif Gören filmi olan "Almanya Acı Vatan", ilk dönem Alamancı Türklerin yaşadıklarını gerçekci bir dille anlatan bir yapım. Amaçları sadece para kazanmak olan fabrika işçisi Güldane ile, onunla formalite icabı evlenen Mahmut'un hikayesi. Kapitalizm çarkları arasında birer robota dönen işçilerin çıldırma noktasına gelinceye kadar hayata tutunma çabaları. Filmin bir sahnesinde yıllardır çöpçülük yapan Türk işçi, hiç izin kullanmamış, işine dört elle sarılarak yılın en iyi çalışanı seçilmiştir. Yapılan törene belediye başkanı da katılır. Tercüman ve Türk işçi arasında şöyle vurucu bir diyalog geçer. Ve aslında bu diyalog filmin özeti gibidir.

- Tercüman: Emekliliğin yaklaşıyor, emekli olunca ne yapacaksın?
- Çöpçü: Memleketime dönüp öleceğim
- Tercüman: Belediye başkanının yanında çeviremem bunu, düzgün bir şeyler söyle
- Çöpçü: Bu kadar çalışmaya can mı dayanır yahu, ölücem!

Bugün günlerden yeni bir Pazartesi. Muhtemelen siz bu satırları okurken ben Almanya yolunda gökyüzünde bulutları sayıyor olacağım.  Anlayacağınız yine bir süre uzaklarda olacağım. Bugünkü şarkıların konusu ise 2015 yapımı bir dönem dizisi olan Deutschland 83'de çalan muhteşem şarkılar. Dizi, 1983 yılında ikiye ayrılmış ve soğuk savaşın paronayısı ile yaşayan bir ülkede casusluk üzerine odaklanıyor. Dizi alt metninde ise dönemin öğrenci olaylarına, yükselişe geçen  kapitalist yeni dünya düzenine, aile içi ilişkilere, aşk, aids gibi konulara göndermeler yapıyor. Şimdilik sadece ilk sezonu yayınlanan dizi toplamda sekiz bölüm.

Kapanışı tarih kitaplarından unutamadığımız o cümle ile yapalım. "Almanya yenilince bizde yenilmiş sayıldık..."

Peki ne diyordu Turgut Uyar; "Yenilmenin tohumunu taşır her pazartesi..."
 
Öyleyse hepinize Mutlu Pazartesiler..

Blondie - Call MeNew Order - Blue MondayTears For Fears - Mad WorldGrace Jones - I've Seen That Face BeforeMike Oldfield - Shadow On The WallBONUS 1: 10cc - I'm Not in LoveBONUS 2: Peter Schilling - Major Tom

0 yorum:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...