18.10.2013

Psycho Killer


Talking Heads grubunun 1977 tarihli ilk albümü 'Talking Heads: 77'de yer alan bu şarkı bir rock klasiği olarak müzik tarihine adını yazdırmıştır. Rivayete göre şarkı ünlü seri katil Ted Bundy'den ilham alınarak yazılmıştır. 

Asıl ismi Theodore Robert Bundy olan bu karizmatik şahış, baştan çıkarıcı gülümsemesiyle kurban bulmakta çok zorluk çekmiyordu. Ted Bundy, güzel giyinen ve kadınların ilgisini kolayca çeken bir cazibe sahibiydi. Gayrı meşru olarak doğmuştu ve annesi bunu ondan gizledi. Çocukluğu döneminde hayvanlara işkence eder ve kız kardeşini röntgenlerdi. Kendisi 12 yaşındayken 9 yaşındaki kaybolan arkadaşını da öldürmüş olabileceği yıllar sonra gerçek yüzü ortaya çıktığında düşünülmeye başlandı. Tecavüzcü ve seri katil olarak 36 kişiyi öldürdü. Belki de daha fazlasını. Ted Bundy’nin hayvani süper egosu ilk olarak Washington Üniversitesinde öğrenciyken ortaya çıkmıştı. 1974 yılı içerisinde 7 ayda 7 kadını öldürdü. Buradan ayrılıp Utah Üniversitesi Hukuk Fakültesine kaydoldu. 1976’da yakalandı. Ancak iki defa kaçmayı başardı. Birinde Adliye binasında bir pencereye tırmanarak, diğerinde ise hücresinin tavanında bir delik açarak.


Cinayet islemeye başladığı 1973 yılından yakalandığı 1978 yılına kadar toplam 28 kişiyi öldürdüğünü itiraf etmiştir. Ancak FBİ dedektiflerine göre bu sayı 30 ile 100 kurban arasında değişmektedir. İlginç olan, cezaevinde kaldığı yıllarda Bundy’nin birçok kadından evlenme teklifi almış olmasıdır. Hatta kendisine ölüm kararı veren jüri başkanı bile ona hayranlığını gizleyememiştir. Şu yorumu ünlüdür “Seri katillerin yakalanmasının sebebi alışkanlık. Bir işi ilk kez yaptığınızda çok dikkat edersiniz. Her şeyin düzgün olmasını istersiniz. Ama 20. Kez yaparken o kadar da önemsemezsiniz.”

Elbette  Psycho Killer, cover yapan bar gruplarının değişmez demirbaşlarından biri olarak ayrı bir üne sahiptir. O meşhur bas ritimleri eşliğinde, Fa fa fa fa fa fa fa fa fa far better dedikçe hep üniversite yıllarınız aklınıza gelir.

Talking Heads - Psycho Killer

0 yorum:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...