11.07.2012

Çay İçmeyen Adama Neden Güvenilmez?


Çay üç özelliğinden dolayı kutsal bir sıvıdır.

Birincisi; sınıfsız bir içecektir, ayakkabı boyacıları ile ceo’ların ortak içeceğidir. Sınıfsal kaynaşma sağlar. Her statüden insanın tükettiği bir sıvı olup, içecekte eşitlenmenin sembolüdür aynı zamanda. İkinci olarak zamansızdır; sabah kahvaltısında, öğlen yemeği sonrasında, akşam üzeri, yatmadan önce yani günün her saati içilebilen tek içecektir. Üçüncüsü; Muhabbetin demini aldırır. Çay olmadan yapılan sohbetlerin hiçbir tadının olmadığı malumunuzdur.


Çay; yoksulların, şairlerin ve yalnızların resmi içeceğidir. Ona öyle alelade bir içecek muamelesi yapamayız. Ona sıradan bir içecek gibi davranamayız. Yok ben çay sevmem, çayla aram iyi değildir gibi hezeyanlar delikanlı bireylere yakışmaz. Çay içmeyen adamı anlamak zordur. Eğer bir rahatsızlığı yoksa, ki çay sıhhat verir. O kişinin niye çay sevmediği bizim için ciddi bir sorun olarak masada duracak ve dostluğumuzu sorgulatacaktır. Zamansız-mekansız-sınıfsız bir içecek olarak çaya karşı yapılan bu haksızlık ve sevgisizlik bizi yaralar. Çay içmeyen adam şüphelidir. Ona güvenemeyiz. Çünkü ince belli bardakta tüten nefis dumanıyla, karanfil kokulu sıcak ve demli bir çayı yudumlamamış insan, Anadolu’yu, bozkırları ve kırılgan yağmurlarımızı tatmamış demektir, kırkikindilerle yıkanmamış, gökyüzünü tanımamış demektir. Çay içmemenin hiçbir mantıklı izahı olamaz. Çay içmeyen adama güvenemeyiz çünkü buralardan ve bu toprakların kadim içecek kültüründen fersah fersah uzaklaşmış bir adam bizi tedirgin eder. 

Çay; yoksulların, şairlerin ve yalnızların resmi içeceğidir. Ona öyle alelade bir içecek muamelesi yapamayız. Ona sıradan bir içecek gibi davranamayız.

"Güven Adıgüzel"

Pinemarten - Tea & Toast

The Honeydrips - (Lack of) love will tear us apart

1 yorum:

hasimova hasimova dedi ki...

İçinde çay geçen cümlelerin bir de alt anlamları vardır.

Hadi bir çay koyayım içelim.
- Otur da iki lafın belini kıralım.

Bir çay daha içer misiniz?
-Artık sohbet bitti ,paylaşım bitti kalksanız artık iyi olabilir.
Kalmasını istemediklerinize sormadan getirirsiniz. Herkes içer o dolu bardağı çünkü kimse öylece bırakmaz.

Çayım geldi.:)
- Bu benim tabirimle, her hangi hayatsal bir ihtiyaca tekabül eder. Nasıl acıkınca yemek yemelisin, susayınca su içmelisin,çay severlerin de çayı gelir, vücut bu eksiklik duygusunu yaratır hale gelir belli bir düzeyden sonra.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...