26.12.2012

Dünyanın son 36 pozu


Magnum fotoğraf ajansının üyesi olan ve tüm dünyada "Afgan Kızı" fotoğrafıyla tanınan fotoğrafçı Steve McCurry Kodak'ın üretimini durdurduğu Kodachrome filmiyle tarihin son 36 karesini çekti. Kodak firması, uzun yıllardır fotoğrafçıların en gözde filmi olan; renkleri yansıtmadaki kalitesi ve dayanıklılığı ile ün yapmış Kodachrome filminin üretimine 2009 yılında artık son vereceğini duyurmuştu. Bunun üzerine bugüne kadar 1 milyon civarında fotoğraf karesinde hep Kodachrome kullanmış McCurry firmadan son filmi istemiş ve 36 pozluk son filmiyle yaşadığı New York, yıllarını geçirdiği Hindistan ve İstanbul'dan insan portreleri ağırlıklı bir konpozisyon oluşturmuş. İşte bu 36 pozluk karelerden bazıları.

Sinemanın dev oyuncusu Robert De Niro:Steve McCurry'in hayatımın tüm renklerini bulduğum tek yer dediği Hindistan'ın Mumbai şehrinden bir genç:


Hindistan'ın en ünlü aktörü Amitabh Bachchan:


Bizden bir isim; ünlü fotoğraf sanatçımız Ara Güler:


Bir Rabari büyücüsü:


 Hindistan'dan bir çocuk portresi:

Hintli bir kadının gözlerinden dünyaya derin bir bakış:


Yine Hindistan ve başka bir Hintli:


New York sokaklarından bir manzara:


Ve albümün son resmi Parson Kansas'tan; renklerin tükenişi sembolize eden bir mezarlık bir karesi:A Flock Of Seagulls - Wishing (If I Had A Photograph Of You)

Pinback - Non Photo Blue

1 yorum:

Lethe dedi ki...
Bu yorum yazar tarafından silindi.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...